Home works and Assignments Online

Home » Uncategorized » Maths, VI

Maths, VI

1].The cost of 1 dozen bananas is Rs 36 and the cost of 6 oranges is Rs 18.What is the ratio of the cost of a banana to the cost of an orange?
2]. 120 students appeared for an examination.100 students passed and the remaining failed.What is the ratio of students who failed to the total number of students?
3].Find the ratio of the number of boys to the total number of students in your class and find the ratio of number of girls to the total number of students in your class.
4].Are the following statements true?
a.99Kg : 45Kg = Rs 44 : Rs 20
b.32m : 64m = 6sec :12sec
5].Are 30,40,45 and 60 in proportion?
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: